Odkryj nowy wymiar zdrowia dzięki Laseroterapii!

Laseroterapia to zabiegi terapeutyczne wykorzystujące lasery medyczne – urządzenia emitujące skupioną, jednobarwną wiązkę światła. Są one wykorzystywane w chirurgii, medycynie estetycznej, stomatologii, kosmetologii. Laser działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomaga gojenie i stymuluje mikrokrążenie. Laseroterapię stosujemy w celu zwalczania oznak starzenia się lub leczenia chorób skóry, takich jak przebarwienia i blizny potrądzikowe. 

Co to jest laseroterapia?

“Słowo LASER to akronim od „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania). Opisuje to sposób działania lasera: promienie świetlne są sztucznie generowane, kontrolowane i wykorzystywane do penetracji tkanek ludzkich w celu rozwiązania szeregu problemów medycznych i kosmetycznych.

Mówiąc najprościej, zabieg laserowy to zastosowanie wiązki światła o wysokiej energii na obszary skóry z problemami dermatologicznymi. Wiązka światła w miejscu zetknięcia się ze skórą, zmienia się w energię cieplną, pochłanianą przez tkanki. W ten sposób działa na docelowy obszar. Najłagodniejsze zabiegi ograniczają się do naskórka (warstwy powierzchniowej skóry), natomiast przy bardziej intensywnych zabiegach światło lasera może wnikać w najgłębsze warstwy skóry. Laseroterapia to miejscowa powierzchowna destrukcja tkanek wiązką o wysokiej energii w celu pobudzenia procesów regeneracji i odnowy skóry.

Zastosowania laseroteraii:

 • drobnych linii i zmarszczek

 • chorych żył

 • zmian typowych dla trądziku różowatego

 • przebarwień takich jak plamy starcze (znanych również jako plamy posłoneczne) i śladów po trądziku

 • blizn (w tym blizn potrądzikowych)

 • znamion

 • zbędnego owłosienia

 • tatuaży

Jakie są przeciwwskazania do laseroterapii?

 • jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią

 • przechodzimy infekcję bakteryjną lub wirusową

 • jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy przyjmowaliśmy izotretynoinę,

 • jeśli przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe, steroidowe albo niesteroidowe leki przeciwreumatyczne

 • przyjmowaliśmy steroidowe albo niesteroidowe leki przeciwreumatyczne

 • chorujemy na choroby zakaźne, nowotworowe lub epilepsję,

 • na opaloną skórę,

 • cierpimy na zaburzenia gojenia lub układu immunologicznego

 • chorujemy na atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczycę lub bielactwo

 • przy aktywnym procesie zapalnym skóry

 • w ciągu ostatniego miesiąca stosowaliśmy kremy lub maści z witaminą A, C, kwasami owocowymi lub retinoidami na miejsce mające być poddane zabiegowi.

Jakie są rodzaje zabiegów laserowych?

Istnieje wiele różnych rodzajów laserów stosowanych w kosmetyce. Możemy podzielić je na dwie główne kategorie: lasery ablacyjne i lasery nieablacyjne.

Lasery ablacyjne

Ablacja to termin, który w medycynie oznacza zniszczenie tkanek na ograniczonej powierzchni w celu uzyskania efektu terapeutycznego. Cechą lasera ablacyjnego jest kontrolowane uszkodzenie skóry. Laser frakcyjny ablacyjny działa poprzez odparowanie wody z naskórka lub głębszych warstw skóry. W miejscu działania lasera powstają mikrouszkodzenia/destrukcja tkanek, co stymuluje komórki skóry do procesu odnowy, regeneracji.  Ablacja laserowa w kosmetyce charakteryzuje się tym, że niszczone są komórki skóry punktowo tak, żeby otaczająca je tkanka miała szanse na rozpoczęcie procesu regeneracji. Po takim zabiegu skóra może goić się przez kilka tygodni.

Lasery ablacyjne są często stosowane w celu zmniejszenia blizn. Są również używane w leczeniu zmarszczek, ponieważ stymulują produkcję kolagenu. Istnieją dwa rodzaje laserów ablacyjnych: lasery CO2 i erbowe.

Laser frakcyjny ablacyjny stosuje się na następujące problemy skórne:

 • blizny pooperacyjne

 • blizny potrądzikowe (laseroterapia blizn)

 • zmarszczki

 • rozstępy

 • plamy starcze,

 • przebarwienia.

 • Jakich efektów możemy spodziewać się po laserze ablacyjnym frakcyjnym?

 • wygładzenia zmarszczek,

 • widocznego odmłodzenia skóry,

 • bardziej elastycznej i jędrnej skóry,

 • zmniejszenia widoczności porów,

 • redukcji blizn i rozstępów,

 • usunięcia zmian skórnych np. brodawek (laseroterapia zmian skórnych),

 • redukcji przebarwień.

Skóra po zabiegu laserem frakcyjnym początkowo będzie napięta i zaczerwieniona. Może również pojawić się obrzęk. Po kilku dniach, kiedy mikrourazy się wygoją a strupki się złuszczą, skóra nabierze zdrowego, jędrnego i młodzieńczego wyglądu.

Lasery nieablacyjne

Laseroterapia to skuteczny sposób leczenia problemów z przebarwieniami, takich jak plamy starcze

Lasery nieablacyjne działają poprzez kontrolowane uszkodzenie komórek i pobudzenie do produkcji nowego kolagenu, bez naruszenia ciągłości naskórka i skóry właściwej. Dzięki temu skóra po zabiegu nie wymaga rekonwalescencji, jak w przypadku zabiegów ablacyjnych.

Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, skóra zwykle szybko się regeneruje.

Ponieważ działają one pod powierzchnią skóry, są szczególnie skuteczne w usuwaniu chorych żył, zmniejszaniu nasilenia przebarwień, leczeniu płytkich i niewielkich zmarszczek oraz usuwaniu zbędnego owłosienia i tatuaży.

Skóra po laserze nieablacyjnym uzyska poprawę  swej jędrności i gęstości, a zmarszczki zostaną wygładzone i spłycone.

Dodatkowo usunięte zostaną drobne przebarwienia. Istnieje kilka różnych rodzajów laserów nieablacyjnych, ale najbardziej popularne to impulsowe lasery barwnikowe (lub DPL), jak lasery yagowe i aleksandrytowe.

Kosmetolodzy stosują również inne, nielaserowe zabiegi z użyciem światła, jak np. intensywne światło impulsowe (IPL).

Kiedy należy rozważyć możliwość wykonania zabiegu laserowego?

Kosmetolog bada skórę w celu zaproponowania odpowiedniego leczenia

Jeśli martwisz się przebarwieniami, trądzikiem różowatym, bliznami potrądzikowymi lub innymi chorobami skóry, warto omówić możliwości ich leczenia z kosmetologiem. Doradzi on najbardziej odpowiedni sposób postępowania dla Twojej skóry.

Jeśli zdecydujesz się na laseroterapię, pamiętaj, że jest ona najskuteczniejsza w przypadku jasnej karnacji skóry. Laseroterapia może też mieć skutki uboczne i faktycznie powodować przebarwienia pozapalne.

Terapie laserowe zyskują coraz więcej zwolenników o czym świadczy szeroka oferta gabinetów medycyny estetycznej i kosmetologicznych.

Najczęściej wykonywane zabiegi laseroterapii dotyczą twarzy i zalecane są w celu redukcji blizn potrądzikowych i przebarwień. Laseroterapia jest bardzo skuteczna w przypadku trądziku różowatego, usuwania zmian skórnych, takich jak włókniaki czy brodawki. Wielu zwolenników ma też laseroterapia stosowana na blizny potrądzikowe, ponieważ efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Z kolei laseroterapia twarzy dotkniętej trądzikiem pospolitym może być dodatkiem do leczenia prowadzonego pod okiem dermatologa. Laser frakcyjny ablacyjny i niaablacyjny dociera do najgłębszych warstw skóry eliminując bakterie odpowiedzialne za trądzik. Pamiętajmy jednak, ze przeciwskazaniem do zabiegu są zaawansowane zmiany trądzikowe. Laseroterapia blizn pooperacyjnych, takich jak. np. po cesarskim cięciu przeprowadzana jest za pomocą lasera frakcyjnego. Ten rodzaj lasera wykorzystuje się również do usuwania zmian skórnych. Celem usunięcia przebarwień skóry wykonuje się laseroterapię, np. laserem bromkowo-miedziowym.

Jak dbać o skórę po laseroterapii?

Terapia laserowa powinna być zawsze prowadzona przez wykwalifikowanego i doświadczonego kosmetologa i należy dokładnie przestrzegać jego zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry przed zabiegiem i po nim.

Jak dbać o skórę po zabiegu laserowym?

Po zagojeniu uszkodzeń wywołanych światłem lasera, czyli ponownym utworzeniu się tkanki skórnej (proces ten nazywamy reepitelializacją), konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry w celu jej regeneracji. Odpowiednią maścią tworzymy na twarzy półokluzyjną barierę ochronną, która wspiera naturalny transfer pary wodnej oraz tlenu do skóry i ze skóry.

Skóra, która została zregenerowana za pomocą lasera, może być również bardzo wrażliwa na światło słoneczne, dlatego ważne jest, aby po zabiegu stosować produkty z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej, nawet w pochmurne dni. Stosujemy produkty do ochrony przeciwsłonecznej twarzy o wysokim i bardzo wysokim SPF (30, 50 i 50+), aby zapewnić skórze ochronę, której potrzebuje po laseroterapii.

Zapisz sie teraz! 514 372 853

lub skontaktuj się z nami poprzez poniższy formularz e-mailowy

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.